Pupil ze schroniska? Jak wybrać tego właściwego dla Nas?

Aktualności

30.03.2020

Patrycja Grelewicz

Przede wszystkim, należy pamiętać po co są schroniska i jaki jest ich cel. Głównym celem funkcjonowania schroniska jest zapewnienie schronienia i opieki nad bezdomnymi zwierzętami czyli zapewnienie dobrostanu, następnie znalezienie im właściwych domów, w których znajdą miłość i opiekę do swojej śmierci. Lecz czy aby na pewno schronisko ma tylko jeden cel? Nie, choć wielu z Nas o tym zapomina. Celem jest również ochrona zdrowia zwierząt, a więc zapewnienie profilaktyki i leczenia czworonogom, praca z nimi; zapewnienie im właściwej socjalizacji lub resocjalizacji oraz nauki by ułatwić im dostosowanie do nowych warunków czyli adaptacji do środowiska. Pamiętajmy, że do schronisk trafiają różne zwierzęta i wiele z nich jest zwierzętami problemowymi, które należy odpowiednio przygotować do adopcji. Schroniska niestety pomimo dużej ilości wolontariuszy, domów tymczasowych są przeładowane, dlaczego? Bo ludzie w większości nie podchodzą poważnie do decyzji o przyjęciu nowego członka do rodziny. 

Jeżeli czytacie ten wpis, nie ukrywajmy to nie jest krótki temat to jesteście w nielicznym gronie, które chce podejść odpowiedzialnie do tego tematu, jeśli dotrzecie do jego końca i wyciągniecie z niego wnioski to możemy mówić o świadomej decyzji. 

Adopcja zwierzęcia to poważna decyzja, której nie powinno podejmować się pod wpływem chwili. Z czystym sumieniem, przyznaje, że decyzja o adpocji psa powinna być traktowana na równi z adopcją dziecka, a nawet poważniej ze względu na to, że dziecko dorasta i „odlatuje” z danego przez Nas mu gniazda, a zwierzę zostaje w nim do śmierci i wiąże się nie tylko z dodatkowymi obowiązkami, ale i kosztami. Dziecko w pewnym wieku idzie do pracy i staje się samodzielne lub odciąża nas pewnymi obowiązkami i kosztami Naszego portfela, zwierzę nie. Ono nie pójdzie do pracy by zarobić na swoje wyżywienie, opiekę weterynaryjną, bądź rzeczy zapewniające mu odpowiednie warunki do życia- my zobowiązujemy się na całe jego życie by zapewnić mu godne warunki życia. Nie wszystkie schroniska uświadamiają o tym potencjalnych przyszłych opiekunów zwierząt, dlatego chciałabym przedstawić Wam cały temat „od środka”. 

Co to znaczy, że z zwierzęciem należy pracować? Zwyczajnie po ludzku chodzi o to by nauczyć psa jak ma radzić sobie ze stresem, nowym środowiskiem i nowymi ludźmi, bądź zwierzętami, przy czym to my stajemy się przewodnikami dla zwierzęcia i naszą rolą jest zapewnić mu bezpieczeństwo, komfort również ten psychiczny oraz umożliwienie mu realizacje naturalnych dla jego gatunku zachowań. 

Niestety nie ma się co oszukiwać, schroniska wszelkiego rodzaju pomimo ważnej funkcji i w większości (zdarzają się wyjątki) przyczyniają się do poprawy warunków zwierząt, tak samo wystawiają zwierzęta na życie w ciągłym stresie. Bezdomnych zwierząt jest bardzo dużo, a miejsca w schroniskach ograniczone co przekłada się na ich przepełnienie-> stres. Przewlekły stres bo taką definicją określa się stan, w którym zwierzę odczuwa strach jest przyczyną wielu zaburzeń zachowania jak i może być przyczyną złego lub pogorszenia stanu zdrowia. Mimo najlepszych i najszczerszych chęci schroniska, fundację oraz domy tymczasowe nie zawsze są w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu dla zwierzęcia indywidualnie by spełnić ich wszelkie potrzeby. Wiele z czworonogów będących pod opieką schroniska to psy z przeszłością, po mniejszych lub większych przejściach. Wiele z nich było ofiarami przemocy ze strony człowieka, inne zostały porzucone co wbrew powszechnemu zamysłowi ma bardzo duży wpływ na psychikę zwierzęcia, inne zostały przyjęte do rodziny pod wpływem impulsu i równie szybko zostały oddane. Wiele z nich zostało niewłaściwie wychowane co ma wpływ na późniejsze życie zwierzęcia. Jednym słowem wiele zwierząt nawet tych młodych doznało krzywdy ze strony człowieka i budowanie z nimi relacji może być długotrwałe i będzie wymagać wiele cierpliwości z Naszej strony.

Po pierwsze adopcja nie może być odruchem serca, nie może być spowodowana usilnymi prośbami dziecka, bo pomimo wielu korzystnych aspektów wychowywania się ze zwierzęciem u boku to my dorośli będziemy odpowiedzialni za dodatkowego członka rodziny i wiele obowiązków spadnie na Nas. Zwierzę pomimo bycia wspaniałym kompanem człowieka jest przede wszystkim jego obowiązkiem. Dlatego tutaj pragnę zaapelować do rodziców, dziadków, wujków, cioć, itd. Jeśli nie macie 1000% pewności, że podołacie temu obowiązkowi- nie decydujcie się na zwierzę pod swoim dachem, nieważne czy będzie to gryzoń, pies, kot, królik czy wąż jesteśmy za nie odpowiedzialni i każdemu z nich możemy wyrządzić dużą krzywdę pochopną decyzją o ich przyjęciu do rodziny. 

Jak wyżej pisałam do adopcji lub nawet narodzin dziecka przygotowujemy się nawet kilka miesięcy, bo mamy na to czas, czytamy czasopisma i książki dla rodziców, kompletujemy wyprawkę, sprawdzamy co jest bezpieczne a czego należy unikać. Chciałabym żeby każdy człowiek w ten sam sposób podchodził do tematu gdy mowa o zwierzęciu. Oczywiście świadomość opiekunów wzrasta, ale statystyki są okrutne. Pseudohodowle, zwierzęta jako prezenty, porzucenia w trakcie urlopów, oddawanie pupili do schroniska bo nie są takie jakie chcieliśmy… Temu wszystkiemu winna jest niska świadomość na temat zwierząt, obowiązkach, kosztach, żywieniu i zachowaniu. Aktualnie w całej Polsce trwa akcja #zostańwdomu jeśli każdy kto myśli o przyjęciu zwierzęcia pod dach poświęciłby kilka godzin na wyszukanie podstaw o gatunku czy rasie jakiej chciałby zostać opiekunem dowiedziałby się jej zalet i wad oraz mógł podjąć decyzję czy jest na to gotowy. Dlatego też pozwoliłam sobie na szerokie omówienie tego tematu. Wybierając zwierzę nie powinniśmy kierować się naszymi upodobaniami co do jego wyglądu i rozsiewanego przez zwierzę uroku. Poniżej znajdziecie swojego radzaju checkliste. Oczywiście są to podstawowe aspekty podjęcia świadomej decyzji.

Podczas podejmowania świadomej decyzji musimy wykonać kilka kroków:

  1. Uświadomienie sobie i swojej rodzinie, że nie istnieje coś takiego jak pojęcie „zwierzęcia idealnego” 
  2. Przeprowadzić rozmowę z bliskimi o obowiązkach związanych z obowiązkami właściciela
  3. Wyszukanie informacji o języku ciała zwierząt i gruntowne nauczenie się ich
  4. Wyszukanie informacji na temat potrzeb gatunkowych zwierzęcia i gruntowne zapoznanie się z nimi
  5. Wyszukanie informacji na temat gatunkowych zachowań i potrzeb zwierząt i zapoznanie się z nimi
  6. Przegląd i ocena finansów rodziny czy stać ją na przyjęcie zwierzęcia do rodziny
  7. Rozmowy z hodowcami, opiekunami zwierząt w schronisku oraz prośba o zaproponowanie zwierzęcia, który odnajdzie się w waszej rodzinie

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ TAKŻE