Pies do mieszkania w bloku, tak czy nie?

Aktualności

28.07.2018

Patrycja Grelewicz

Kilka razy w życiu zdarzyło się, że moi znajomi pytali „Jakiego psa mogę przygarnąć do siebie do mieszkania, żeby żyło się nam dobrze i wygodnie?” Pamiętajmy, że wygoda życia to nieodłączny element dobrostanu, który definiujemy jako zdrowie i równowagę psychiczną i fizyczną.

Po pierwsze należy skupić się na tym jaki metraż mieszkania mamy, mieszkanie w bloku to nie mały domek z ogrodem, otoczony płotem gdzie futrzak znajdzie dla siebie kąt by odpocząć od nas jak i od innych zwierząt. W mieszkaniu nie trudno o ciasnotę lub tłok co wpływa na zachowanie równowagi między naszą przestrzenią osobistą, a przestrzenią osobistą naszego pupila, wiedzą to zwłaszcza posiadacze kotów, które chodzą swoimi ścieżkami i ważne jest dla nich ich terytorium, podobnie jest z psami niektórych ras lub w pewnych sytuacjach i stanach fizjologicznych. Nasi pupile są jak my, przecież my też nie zawsze lubimy przyjmować gości, nie mamy ochoty na dzielenie swojej przestrzeni z kimś innym. Nasze czworonogi czują dokładnie to samo, dlatego tak ważne jest zapewnienie im przestrzeni tylko dla nich, gdzie mogą się schować, zasnąć lub po prostu pobyć przez jakiś czas same.

Dodatkowym aspektem mieszkania w mieszkaniu zamiast domu oraz posiadanie pupila są spacery, w mieszkaniu w bloku nie zawsze mamy dostęp do swojego prywatnego ogródka, musimy poważnie przemyśleć sprawę czy będzie się nam chciało codziennie schodzić skoro świt po schodach z psem praktycznie zaraz po wyjściu z łóżka, niezależnie od pogody, stanu ducha, czy stanu zdrowia.

Czytając to myślicie „Czy ona chce nas zdemotywować do posiadania psa w mieszkaniu?” Nie, nie chce. Mieszkanie w bloku nie przekreśla posiadania czworonożnego przyjaciela, ale trzeba wtedy o wiele dłużej i dogłębniej przyglądać się jakiego psa chcemy przygarnąć pod swój dach, od wielkości do cech charakteru, potrzeb fizycznych oraz psychicznych.

Warto dobrze zastanowić się czego dokładnie oczekujemy od naszego psiapsiółka i co możemy dać mu w zamian. Czym kierować się przy wyborze psa do bloku? Przede wszystkim zdrowym rozsądkiem jak zawsze gdy chodzi o żywą istotę, pamiętajmy słynny cytat z „Małego księcia” –„ Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś”. Nieocenionym faktem będzie również umiejętność przewidywania zdarzeń, zwierzęta umieją przystosowywać się do trudnych warunków życia, ale zastanówmy się czy chcemy zmuszać ich do niewygody, a czasem nawet cierpienie?

Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretnego psa przemyślmy jakie życie możemy mu zapewnić.
Z pewnością w bloku będą czuły się owczarki niemieckie, molosy, psy pasterskie są to psy stworzone do życia na otwartej przestrzeni, a zamknięcie ich w bloku może spowodować, że staną się one nadpobudliwe lub wręcz przeciwnie- apatyczne. Pamiętajmy jednak, że od każdej reguły jest wyjątek który ją potwierdza.

Przechodząc do podsumowania poniżej przedstawiam kilka punktów na które trzeba zwrócić uwagę by posiadanie czworonożnego przyjaciela nie było katorgą:

  1. Sąsiedzi- musimy pamiętać iż mieszkając w bloku nie żyjemy nigdy sami, nawet jeśli mamy dla siebie czteropokojowe mieszkanie, za którąś z ścian zawsze ktoś jest więc głośny, szczekliwy wręcz awanturniczy pies niezależnie od jego wielkości nie będzie właściwym wyborem.
  2. Stan budynku- jeżeli mieszkamy w bloku bez windy, musimy pamiętać, że będziemy kursować po schodach przynajmniej 2 razy częściej niż zwykle. O ile piesek jest młody, silny, pełen energii i zdrowy to wszystko jest do zrobienia. Gorzej gdy nasz przyjaciel zachoruje, zestarzeje się i trzeba będzie go znosić i wnosić na rękach.
  3. Metraż- niezwykle istotny aspekt, wielkość naszego mieszkania ma nieodłączny wpływ na wybór zwierzaka a przynajmniej jego wielkości. Jeżeli nasz metraż jest mały, a my zdecydujemy się na większego psa musimy pamiętać, że w końcu zacznie nam plątać się pod nogami, a tego chyba nikt nie lubi, a on jeśli będziemy ciągle kazać się mu przesunąć, wrócić na miejsce poczuje się odrzucony.
  4. Posiadanie lub planowanie dzieci- musimy pamiętać, że psy żyją od kilku do kilkunastu lat więc musimy wziąć pod uwagę jego stosunek do dzieci by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji gdy będziemy zmuszeni oddać psa, którego postanowiliśmy przygarnąć więc jesteśmy odpowiedzialni za niego aż do końca jego życia.
  5. Nasza kondycja- nie oszukujmy się wybierając psa, który w genach ma zapisanie bycie aktywnym sami musimy być aktywni.

Artykuł napisany na podstawie artykułu ze strony www. Polki. pl

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ TAKŻE